• Budapeşte gezilecek yerlerin hepsini türkçe rehberinizle gezin
  • Size özel türkçe rehberinizle tatilinizin tadını çıkarın
  • Budapeşte havaalanı karşılamalı şehre transfer 40 euro - Taksilerle hiç uğraşmayın
  • En popüler olan; Macaristan Estergon kalesi Osmanlı günlük turlarmıza mutlaka bakın
  • Grubunuz yada aileniz için size özel rehberli BUDAPEŞTE şehir turu isteyin
  • Ünlü yemekli çingene gecesi Budapeşteye özel bir tat kaçırmayın
  • Sayılı tatil günlerinizde stress yapmayın bırakın biz herşeyi sizin için organize edelim

 

Budapeşte, Macaristan ın başkenti, Orta Avrupanın Parisi, Osmanlının Nazlı Budini. Adı tarih boyunca nasıl anılırsa alınsın her geleni kendine bir şekilde aşık etmeyi başarmış bir şehirdir. Siz de büyülü güzellikteki ve Avrupanın en iyi ışıklandırılan şehri olan Budapeşteyi ziyaret etmek istiyorsanız ; Gelin Budapeşteyi beraber gezelim. Organizaszon ve turlarımızla beraber; Havalimanin karmaşasından ve tatsız taksi ücretlerinden kurtulmuş olursunuz. Şehirde hiç vakit kaybetmeden yerel halkin arasina karışıp Türkçe rehberinizle tatilinizin tadını çıkarmaya başlarsınız. Bilmediğiniz şehirde bilmediğiniz ücretler ve konularla uğraşıp keyfinizi hiç kaçırmayın. Bizi arayın...

Geziler sırasında birçok arti bilgi ve deneyim sizlerle paylaşılınır. Rehberiniz her zaman yani başınızdadır. Turlarla beraber vaktiniz ölçüsünde gerçek Budapeştenin yaşamınıda görür ve lokal olmanın tadına varabilirsiniz. Turlarla beraber aynı günde birçok mekana ve şehre gitme fırsatı bulursunuz. İndi-bindilerle, tren yada otobüse geç kaldım stresiyle hiç uğraşmazsınız. Sizleri hotelden alıp hotelinize bırakırız. Unutmayın ufak artı ödemeler toplamda büyük rakamlara ulaşabilmektedir. Turlarımızda herşeyi baştan bilirsiniz.

 

Orta Avrupanın ortasında ve su kaynaklarının zengin olduğu bir coğrafi yapıya sahip olması Budapeşte nin ilk çağdan bu yana yerleşmelerin odağında  olmasında önemli bir rol oynamıştır. Arkeolojik bulgular yörenin en az MÖ 3000 lerde kullanılmaya başlandığını ve ilkel çağ insanlarının burada yaşamış olduğunu göstermektedir. Buda Kalesi tepesinin 3 km kuzeyindeki Obuda da Kelt kökenli Eraviskler olarak bilinenler ilk yerleşimi kurmuşlardır.MS 1. Yüzyılın sonlarında Romalılar aynı yerde Aquincum adlı askeri kampla birlikte bir de kent oluşturmuşlardır. Aquincum yaklaşık MS 106 da Aşağı Pannonia nın yönetim merkezi olmuştur.Pannonia ya da Panunya , Kuzey ve Doğusun dan Tuna, Batısından Noricum ve daha yukarıda İtalya, Güneyinden Dalmaçya ve daha aşağıda Moesia eyaletleriyle çevrili olan Roma İmparatorluğu eyaletiydi. Antik Pannonia eyaleti toprakları, günümüzde çoğunluğu Macaristan'da olmak üzere, Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya ve Bosna-Hersek sınırları içerisindedir. Pannonia terimi günümüzde genellikle Macaristandaki Transtuna bölgesi ya da tüm Macaristan için kullanılmaktadır.

Aquincum 124 te municipium (belediye), 194 te koloni konumuna yükseldi. Pannonia da Roma egemenliğinin 5. Yüzyıl başlarında sona ermesiyle, bölgeyi çeşitli dönemlerde ele geçiren Hunlar, Vizigotlar ve Avarlar kentteki büyük yapıları kullandılar. 9. Yüzyılda Kurszan önderliğindeki Macar kavimleri buraya yerleşti. 11. Yüzyıl başlarında 1. Istvan ın Hristiyanlığı kabul etmesinden bir süre sonra yerleşim merkezi güneye Kale Tepesine doğru kaydı. Kuzeydeki eski yerleşim de bu tarihten sonra Obuda olarak anılmaya başladı. Tuna nın karşı kıyısında ise Slavların kurduğu Peşte yerleşimi bulunuyordu. 1244 te Kral 4. Bela nın beratıyla Buda serbest kent oldu. Bela, 1241 deki Moğol akınlarında kentleri ağır hasar gören Peşte lilere de Buda daki kaleye yerleşme hakkı verdi. 1439 daki yeni düzenlemelere değin alman hukukuna göre yönetilen kent, Alman kökenlilerin denetimindeydi. Bu dönemde kent yönetiminde Macarlara eşitlik tanındı. Buda, kraliyet sarayına yakınlığı yüzünden özerkliğini tam anlamıyla kullanamamakla birlikte, kralların koruması altında ve yüksek mahkeme merkezi olması nedeniyle öbür serbest kentlerden daha öncelikli bir konuma sahipti. 1490 da 1. Matyas ın (Corvin) ölümüyle krallık otoritesi zayıflayınca, Buda için de bir duraklama ve çöküş dönemi başladı.

Mohaç Meydan savaşında Kanuni’ye yenilen Macar kralının, varis bırakmadan ölmesi üzerine, sahipsiz kalan devletin ileri gelenleri başlarının çaresine bakmak üzere her biri bir tarafa kaçtı. Bu durumda halk, seçtikleri bir heyetle şehrin anahtarlarını Kanuni Sultan Süleyman’a gönderdi. Böylece kale Osmanlı himayesine girmiş oldu. Surları, Sokullu Mustafa Paşa tamir ettirmiş, yeni kule ve burçlar yaptırmıştır. Orta Hisardaki bir kule onun adını taşımaktadır. Mustafa Paşa dışındaki diğer beylerbeyleri de isimlerini taşıyan kuleler yaptırarak, kaleyi kuvvetlendirmişlerdir. Kral 2. Lajos un Mohaç ta varis bırakmadan ölmesi üzerine soyluların bir bölümü, Süleyman ın desteklediği Janos Zapolya nın kral olmasını isterken, Avusturya arşidükü Ferdinand Macaristan tahtı üzerinde hak iddia etti. 1527 de Avusturya birlikleri Buda yöresini işgal ettiyse de, Osmanlı ordusu kenti geri aldı. Avusturya ile sorunlar 1538 e değin sürdü. Janos bu dönemde Buda nın savunması için bırakılan 4 bin yeniçeri ile birlikte Ferdinand ın çeşitli girişimlerine karşı koyduktan sonra 1540 ta öldü. Oğlu Janos Zsigmond u varis bırakmıştı. Ferdinand ın yeniden harekete geçerek Peşte yi ele geçirmesi ve Buda yı da kuşatması üzerine 1. Süleyman yeni bir sefer düzenledi ve 1541 de kenti Osmanlı topraklarına kattı. Buda ve Peşte, çevresiyle birlikte Budin eyaleti olarak yeniden örgütlendi ve aslen Macar olan Süleyman Paşa beylerbeyliğe atandı. Budin kanunnamesiyle vergi, toprak ve mülkiyet hukuku yeniden düzenlendi. Şehri çevreleyen Budapeşte Kalesi Osmanlının o dönemde Avrupada ki en ismi geçen yerleşim merkezi halini aldı. Nazlı Budin olarak adına şiirler yazıldı.

Güncel Budapeşte Hakkında Yolculuk Bilgileri

Budapeşteye ulaşım İstanbul üzerinden yapılan uçak seferleriyle genelde sağlanmak. MALEV ‘in iflasini aciklamasindan sonra THY ve WİZZAİR in sadece uçuşu bulunmaktadır. Ancak tren ile de 2 günlük yolculuğu tercih edebilirsiniz. Son yıllarda artan tur programları uçak seferlerini daha popüler kılmış bulunmaktadır. Uçuş zamanı ortalama olarak iki saat kadardır. Budapest’e havalimanı dış hattları olarak nitelendirebileceğimiz Terminal 2B ye İstanbuldan gelen uçaklar inmektedir. Budapeşte Havalimanın resmi adı 2011 yılı içerisinde değişerek Liszt Ferenc olmuştur. Liszt Ferenc macarların dünyaca ünlü besteci ve piyanist sanatçısıdır. Ülkedeki saygınlığı ve müziğin ulusları kültürleri birleştirme gücünden yola çıkılarak şehrin havalimanına adının verilmesi çok anlamlıdır. Havalimanında pasaport kontrolünden sonra yapacağınız en önemli iş bir miktar para bozdurmak olacaktır. Macaristan Avrupa birliğin de olmasına rağmen halen kendi para birimi olan Fortinti kullanmaktadır. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 40 km kadar uzaktadır.

Toplu taşımada bilet kullanılmaktadır. Kalacağınız gün kadar bileti alıp her toplu taşıma aracında ayrı bir bileti genelde turuncu renkli olan kutularda onaylatmanız gerekmekte. Bilet kullanımına özen göstermenizi tavsiye etmekteyiz çünkü çok sıklıkla karşınıza aniden çıkan bilet kontrolcüleri hemen ceza işlemi yapmaktadırlar. Cezalar da öyle ufak miktarlarda değil. Ailenizle beraber yolculuk ediyorsanız toplu bilet alma imkanınız mevcut.

  • Siz sadece uçak biletini alın gerisini bize bırakın
  • Budapeşte şehir turları rehberliği ve tüm tarihin detaylari
  • Size özel araba ve şöför tahsisi
  • Size özel rehber ve türkçe anlatım
her türlü sorunuz için bize yazın : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Budapeşte tatilinizde türkçe Rehberlik Hizmetlerimizi tercih etmeniz için birçok sebeb bulunduğunu size Budapeşte geziniz öncesinde aşağıdaki şekilde kisaca hatırlatmak isteriz. Bavulunuz, biletiniz ve oteliniz belki hazırdır, ancak Budapeşteye geldiğinizde tüm istediklerinizi tatilinizdeki kısa zamana sığdırabilecek misiniz? Görülmesi gereken tüm ayrıntıları görebilecekmisiniz? Şehirle ilgili tüm ayrıntıları doğru olarak kendi dilinizde dinleyebilecek misiniz? Bu soruları aklınıza getirdikten sonra aşağıda tur hizmetlerimizin sunduğu avantajları gözden geçirmenizi tavsiye etmekteyiz.


Öncelikle Budapeşte gezi rehberlik hizmetlerimiz doğrultusunda tatilinizden maksimum verim alırsınız. Sabit şehir turlarının aksine dilediğiniz kadar soruyu rehberlerimize yöneltebilir ve dilediğinizde yerde durup fotoğraf çekebilirsiniz. Araçlı turlarda size tahsis edilmiş özel arabanız sayesinde aileniz yada arkadaşlarınızla konforlu ve güvenli bir ortama kavuşmuş olursunuz. Şehir turunuz kargaşadan uzak ve sadece size özel olarak sunulmaktadır. Macarisnta-Budapeste Rehberlik hizmetlerimiz anadiliniz türkçe olacağından tüm detayları kolaylıkla anlayacak tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz. Sıradan şehir turlarına katıldığınızda otobüsler sadece belirli yerlerde durabildiğinden bir çok niteliksel fotoğraf karesini arşivinize katma fırsatından yoksuk kalacaksınız. Ancak bizim hizmetlerimizin hepsinde sizlere özel arabalar tahsis edileceğinden yorulmadan, ıslanmadan, üşümeden yada sıcaktan bunalmadan Budapeştede gezilmesi gereken tüm yerlerin tadına çıkartabileceksiniz.


Sıradan herkesin gördüğü tarihi mekanların yanında olanaklar doğrultusunda her tur kapsamında rehberlerimiz Budapestenin gizlenmiş güzelliklerinide sizlere sunmaktadırlar. Vaktiniz çok kısıtlı ise Budapeste Tatil turlarımız tam bunun için hazırlanmıştır. En kısa zamanda en çok gezi memnuniyetini sizin için sağlamak bizim işimiz. Tüm bunların yanında tercümanlık, konferans, bayi toplantısı, transfer ve şirket danışmanlığı alanlarında uzman kadromuzla her an hizmetinize hazır bulunmaktayız. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz.