Budapeşte gezi notları

Dünyanın önemli mutfaklarından biri olan Macar Mutfağı renk ve çeşni olarak zengin bir mutfaktır. Macarlar mutfakları ile gurur duyarlar ve yaşantılarında önemi vardır. Ayrıca mutfak toplumda kişinin sosyal konumunu ve entelektüel düzeyini de belirler. Macarların yüzyıllardan beri gelen geleneksel yeme alışkanlığı bölgelere göre çeşitlilik gösterir.

Budapeştede neyin tadına bakmalı ?

Macarlar günde 3 öğün yerler ve onlar 3 öğün yenmeyen bir yaşamı düşünemezler. Kahvaltı öğle yemeği ve akşam yemeği. Bu öğünlerin önemi şehir ve kırsal kesime göre değişir. Özellikle kırsal kesimde öğle yemeği en önemli öğündür. Geleneklere göre öğle yemeği tam saat 12.00'de yenir. Şehirde ise çalışma hayatının getirdiği zorunluluklardan dolayı akşam yemeği en önemli öğün haline gelmeye başlamıştır. Çorbanın Macar Mutfağı'nda çok özel bir yeri vardır. Eskiden kırsal kesimde tarlada çalışanlar yalnızca çorba içerlerdi. Zaten Macar Mutfağı'nın en ünlü çorbası "Gulaş" bu yaşam tarzının ürünü olan zengin bir çorbadır; özellikle tarlada çalışıp üç çeşit yemek yapmaya vakti olmayanlar için doyurucu özelliğinden dolayı tercih edilir. Macarlar tarhana çorbası da içerler. Buna "Tarhanya" derler. Macarların 3 ayrı bölgeye göre hazırladıkları 3 ayrı balık çorbası vardır. Bunlar Tuna Balaton ve Orta Macaristan usulleridir. Orta Macaristan usulü yapılan balık çorbası hem en geleneksel hem de en lezzetli olanıdır. Macar gulaşı et patates ve sebze özellikle de Macar kırmızı biberi "paprika" ile hazırlanır. Koyu kırmızı çok tatlı bir rengi olan ve bu rengini yemeğe de veren "paprika" bu mutfağın en önemli baharatıdır. Çorbadan yemeğe balıktan ete her besin maddesi ve her yemek çeşidi ile kullanılır. Macarlarda "paprika"nın girmediği tek yemek çeşidi tatlılardır. Macarlar paprika dedikleri zaman bu hem toz kırmızı biber hem de taze kırmızı biber olabilir.

Macaristan'da tüm Orta Avrupa Mutfaklarında yaygın olan "Palacsintak" "palaçinka" tatlı olarak çok yenir. Özellikle içine dövülmüş ceviz ve toz şeker serperek yedikleri palaçinka tüm Macaristan'da çok yaygındır. Bazen palaçinkayı taze peynir toz şeker ve cevizle hazırlayıp fırında bir iki dakika ısıtıp servis yaparlar. Bu şekilde palaçinkanın içindeki taze tuzsuz beyaz peynir erir ve şeker ve cevizle karışarak nefis bir tat oluşturur.

Macaristan parası nedir? Budapeştede para bozdurmak kolaymı ?

Macaristan para birimi HUF tur. Tam adı Hungarıan Forinttir. Ilk tavsiyemiz havalimanında çok para bozdurmayın. Şehirde çok daha iyi kurlar size beklemektedir. Şehirdeki döviz bürolarına öğlen gidin ve büro önünde bekleyen şahısların daha iyi kur taleplerine kesinlikle kanmayın. Budapeşte güvenli bir şehirdir ancak sizleri uyarmakta bizleri işi her olasılığa karşı. Kurları iyice kontrol ettikten sonar karşılığını sorduktan ve öğrendikten sonar paranızı bozdurun. Alışverişlerinizde kredi kartıda kullanabilirsiniz.

Budapeştede taksiye binilir mi ?

Taksi konusunda dikkat etmekte fayda var. Özellikle şehre ilk geldiğiniz zaman dilimlerinde bu uyarı her şehir için geçerlidir .  Budapeştede yoldan taksi çevirmeyin kesinlikle. Havalimanı kapısında sizleri durdurup taksi teklifi yapanlarada pek aldırış etmeyin. Havalimanından şehre gitmek için Budapeşte Havalimanı Transer servisımizi istemek sizler için belkide en kolay yol olacaktır. Sizleri beklemekte ve şehre güven içinde transfer etmekteyiz. Gece uçuşlsrında Budapeşte şehir merkezine gitmenin en güvenli ve rahat yolu yine Budapeşte Havalimanı şehir tranferi hizmetimizdir.

Budapeşte saat farkı nasıldır ?

Saat dilimi GMT+1, Türkiye'den bir saat geridir

Budapeştede musluktan su içilirmi?

Budapeşte sularıyla ünlüdür. Çok rahat musluklardan akan suları içebilirsiniz. Yok su yinede alacak iseniz pembe kapaklılar gazsız, mavi kapalıklar gazlı sudur.

Nerelere gitmeli gelmişken ?

Buralara kadar gelmişken mutlaka Vişegrad kalesine ve Estergon Kalesine gidin. Açıkcası bunları kendi başınıza tek güne sığdırmanız çok zor. Bu sebebten bizim turlarımıza bir bakın deriz. Bunların yanına artı olarak şarap merakınız var ise Eger şehrinide size önerebiliriz eskiden kalma minaresi ve kalesiyle beraber.

Budapeşte için kaç gün yeterli olur ?

Tecrübelerimiz 3 gece kalınmalı demektedir. Kaldığınız bu zaman dilimi içirisinde bize ulaştığınızda 1 günde 3  başkenti size gezdirebiliriz. Bunun için tam gün Budapeşte türkçe rehberli turumuza bakın deriz.

Budapeştede 24 saat açık eczane var mı?

Budapeştede reçetesiz ilaç almak sorunlu olabilir, bu yüzden pasaportunuz yanınızda olsun. 24 saat hizmet veren eczanelerin başlıcalar. Teréz Gyógyszertár/1067 Bp. Teréz krt. 41. ve Fehérvár Gyógyszertár/1117 Bp. Fehérvári út 12. adreslerindedir.

Budapeştede pasaport hep yanımızda mı olsun ?

Budapeştede gideceğeniz yere bağlı olarak, şehir içinde genelde pasaportunuzu hotelde bırakmanız ve otel kartını mutlaka yanınıza almanız can sıkıcı durumlardan sizi bir nepze olsun koruyacaktır. Para bozdurmak için sokaktan gelen kişilerin tekliflerine aldırış etmeyiniz.

Budapeştede gitmek için en iyi cafe hangisi ?

Budapeştede değişik tatlarda ve algılardaki mekanların bol bol bulunduğu bir şehir. Ultra turistik cafe mekanlarından tutunda en salaş cafe mekanlarına kadar ne ararsanız bulabileceğiniz bir renk çümbüşünden bahsetmekteyiz. Bizim tercübelerimiz en başta Gozsdu udvar pasajına uğrayın der. Burada mutlaka kendinize ait bir mekan bulacaksınızdır. Size ikinci olarak tavsiye edeceğimiz yer bir ruin cafe; Szimpla kert. Alternatif tarzda yaşam ve dekorun buluştuğu bu mekan hem macarların hemde yabancıların uğrak yerleri arasında. Litede size önereceğimiz üçüncü yer ise tabiki; Budapeşte klasiği olan New York cafe . Daha fazlası ve alternatif gizli Budapeşte mekanları için Budapeşte günlük turlarımızda bir tanesine katılın deriz.